Ana Sayfa / Program / Mühendislerin Bilmesi Gereken Bilgisayar Programları

Mühendislerin Bilmesi Gereken Bilgisayar Programları

Engineering

Mühendislik işlemlerinin başlangıcı bilgisayar ortamında oluşturulan hesaplama, tasarım, analiz, modelleme ve simülasyonlarla başlamaktadır. Günümüzde bilgisayar programları mühendislikte büyük kolaylıklar sağlıyor ve kariyer açısından da önemli bir yere sahip.

İş ilanlarının hemen hemen hepsinde bu yazılımları görmek mümkün. Bu yazımızda genel olarak bir mühendisin bilmesi gereken önemli programları derledik. ( Mühendislik bir çok alt daldan oluşan bir bilim dalıdır. Bahsedilen programlar çoğu mühendislik dallarında yaygın olarak kullanılan genel programlardır.)

1. Office Programları

office

Office programları bir şirket için olmazsa olmazların en başındadır. Mühendislerin yanı sıra herhangi bir kişinin dahi öğrenmesi gereken programlardır. 1989 yılında Microsofttarafından tanıtılan işletim sistemlerinde birbirleriyle ilişkili masaüstü uygulamaları, sunucular ve hizmet sunan bir ticari ofis yazılım paketidir.

Özellikle Word, Excel ve PowerPoint ile öne çıkan yazılım paketi OneNote, Outlook, Groove, Publisher, Infopath, Access gibi uygulamalar içerir. Son sürümü Office 2013 olan yazılım paketi, 2016 yılında Windows 10 ile birlikte Office 2016 yayınlayacaktır.

Çoğu kişi tarafından program bilindiği sanılıp iş başvurularında programı kullandıklarını söylenmektedir. Ancak uygulamaları (özellikle Word, Excel, PowerPoint) kullanmak için daha detaylı bir bilgi gerekmektedir. Öğrenmek için bolca Türkçe kaynağa sahiptir.

2. MatLab

matlab_2015

Mühendislik açısından en önemli programların başında gelir. Bugün 500.000 den fazla farklı disiplinden akademisyen, araştırmacı, bilim adamı ve öğrenci tarafından kullanılmakta olan programın adı “MATrix LABoratoty” kelimesinin kısaltmasından gelir. Bir mühendis için gerekli olabilecek birçok hesaplama ve görsellemeyi yapabilecek düzeydedir.

MATLAB, teknik hesaplamalar ve matematiksel problemlerin çözümü ve analizi için tasarlanmış bir yazılım geliştirme aracıdır. Adından da anlaşılacağı gibi matrislerle çalışır. Görüntü işleme, yapay sinir ağları, sayısal işaret işleme, optimizasyon, veri elde etme, veritabanı, filtre tasarımı gibi araçları ile mükemmel bir tasarım ve analiz ortamı sunar. Bu yüzden MATLAB bir mühendis adayını öğrenmesi gereken programlar arasında ilk sırayı alır.

Matlab R2015a 32Bit & 64Bit | Full Torrent indirmek için buraya tıklayın.

Matlab R2016a 32Bit & 64Bit | Full Torrent + Crack indirmek için buraya tıklayın.

3. AutoCAD

AutoCAD 2017 Full Torrent İndir

Amerikalı Autodesk şirketinin 1980’lerin başından itibaren geliştirdiği Cad programıdır. Kullanıma oldukça yaygın olup çoğu işletmenin ve çoğu mühendislik dallarının yanı sıra mimarlar tarafından da sıkça kullanılmaktadır. Diğer Cad programları için altyapı sağlar.

İki boyutlu ve üç boyutlu tasarım yapabilen ve özellikle mimarlar için iki boyutlu çizimde kolaylık sağlamaktadır. Genel olarak çizim komut arama satırı bulunan ve buraya kullanılacak olan komutun yazılmasıyla, komutun özelliklerine dayalı olarak yapılır. Öğrenimi için oldukça fazla Türkçe kaynak bulunmaktadır ve kullanımı diğer cad programlarına göre oldukça basittir. Çoğu üniversitede eğitimi verilir.

AutoCAD | 2015 | 64 Bit | Full | Crack | Torrent indirmek için buraya tıklayın.

AutoCAD | 2017 | 32 Bit & 64 Bit | Full | Crack | Torrent indirmek için buraya tıklayın.

4. Solidworks

solidworks-2015

Fransız Dassault System’e ait olan, iki ve üç boyutlu tasarım yapıp, montajı yapılabilen, çizilen parçaya belirli özellikler (Çelik, Alüminyum vb.) eklenip renk olarak daha güzel görünüm elde eden, analiz yapıp değerlendiren ve simülasyon yapıp hareketlerini inceleyen bir programdır.

Kullanımı yaygın olup özellikle Makine Mühendisleri için kullanışlıdır. Türkçe kaynak olarak oldukça fazla altyapısı vardır.

SolidWorks 2015 32Bit & 64Bit | Full Torrent indirmek için buraya tıklayın.

Solidworks For Dummies – Eğitim Kitabını indirmek için buraya tıklayın.

5. Catia

Catia 2016 Full Torrent Download

Yine Dassault System’e ait olan program Solidworks’e oranla daha gelişmiş ve özellikle Makine ve Otomotiv Mühendisleri için en gelişmiş Cad/Cam/Cae programlarından biridir. Solidworks ‘ün yaptıklarını fazlasıyla yapıp en önemli özelliği daha güvenilir sonuçlar verir. Piyasada oldukça pahalı olup Otomotiv, Havacılık ve Savunma Sanayinde kullanılır.

Öğrenimi diğer cad programlarına göre daha zor olup profesyonel bir programdır. Türkçe kaynağı diğerlerine oranla daha azdır. Bilinmesi halinde oldukça fazla avantaj sağlamaktadır.

Catia V5-6 | 2016 | 32 Bit & 64 Bit | Full | Crack | Torrent indirmek için buraya tıklayın.

6. Siemens NX

Siemens-Femap-11-with-NX-Nastran-Latest-Version-Download

Siemens Plm yazılım şirkiitne ait olup daha çok NX Unigraphics olarak bilinir. Tasarım, imalat, analizin yanı sıra süreç yönetimine de içinde barındıran ve kalıp tasarımını yaptıktan sonra cnc tezgahlarında imalatına imkan sağlayan Cad/Cam/Cae/Plm programıdır. Otomotiv, havacılık ve kalıpçılıkta daha çok kullanılan Catia gibi profesyonel bir programdır. Türkçe kaynak olarak kısıtlıdır.

Siemens PLM NX 11 | 2016 | 32 Bit & 64 Bit | Full | Crack | Torrent indirmek için buraya tıklayın.

6. Autodesk Alias Ailesi

Autodesk-Alias-Design-2016-Offline-Installer-Download

Autodesk firmasına ait olup endüstriyel tasarımdan otomotive kadar çalışan tasarımcılar için özelleştirilmiş araç setleriyle donatılmış bir programdır. Özellikle otomotiv tasarım ve stil çalışmaları için öncü bir programdır. Özellikle otomotiv mühendislerinin tercih ettiği program, barındırdığı araç kutularıyla ve izin verdiği çalışmalarla değişik endüstriyel araçları yapmak isteyen tasarımcılara yardımcı olabilecek bir programdır.

Autodesk Alias Design | 2016 | 32 Bit & 64 Bit | Full | Crack | Torrent indirmek için buraya tıklayın.

7. ProEngineer

ProEngineer

Özellikle mekanik anlamda öne çıkan Catia ve Siemens Nx gibi üst düzey bir programdır. Analiz, katı modelleme ve simülasyonu başarıyla yapar. Oldukça pahalı bir programdır.

7. Ansys

Ansys

Analiz programlarının en güçlüsü olup, simülasyon yapabilme yeteneği ile sanal ortamda güvenilir sonuçlar veren testler yapabilen gelişmiş bir programdır. Özellikle yaptığı simülasyon testleriyle şirketlere fazla masraf çıkartmadan ürün üzerinde hasar tespitleri yapabilmektedir. Mukavemet, titreşim, akışkanlar mekaniği ve ısı transferi gibi modüllere ayrılarak daha net sonuçlar verebilmektedir.

8. Idecad

Idecad

Merkezi Bursa`da bulunan ideYAPI firmasına ait Türkçe ve İngilizce arayüzleriyle üretilen bir inşaat mühendisliği yazılımıdır. İdeCAD Statik yazılımı; betonarme yapı sistemlerinin statik ve dinamik analizi, boyutlandırılması, projelendirilmesi, güçlendirilmesi ve detaylandırılmasında kullanılan entegre bir yazılımdır.

9. Sap 2000

Sap 2000

Yine bir inşaat programı olan Sap2000 dünya genelinde kullanılan bir programdır. Özellikle betonarme yapılar için önemli sonuçlar verip yapı mühendisleri tarafından bilinmesi gerekir. Diğer inşaat programlarına örnek olarak ProBina ve Sta4Cad verilebilir.

10. Netcad

Netcad

Ankara merkezli Türk firmanın ürünü olan Netcad, özellikle karayolları bölümünde çalışanlar için ve harita mühendisleri için oldukça önemlidir. Temeli haritacılık olan program, Autocad’e göre bu alanda oldukça öndedir. Harita mühendisleri için Mapİnfo, Arcgis ve Microstation da önemli programlar arasındadır.

11. Chemcad

chemcadss

Kimya mühendisleri için oldukça önemli ve kullanımı kolay bir simülasyon programıdır. Özellikle organik molekül çizimlerinde başarılıdır. Bir diğer önemli kimya mühendisliği programı Aspen’e göre öğrenimi daha kolaydır. Aspen ve Chemcad özellikleri bakımından birbirine yakındır ancak Aspen daha gelişmiş ve öğrenimi biraz daha zordur.

12. 3ds Max

new-in-3ds-max-2017-large-1152x648

Animasyon, simülasyon ve tasarım yapabilen, mimarlar ve grafik tasarımcıları için kullanışlıdır. Çoğu mühendislik tarafından pek kullanılmasa da farklı tasarımlar için kullanışlı bir programdır. Dünyada oldukça fazla kullanıcısı olan program amatörlerinde tasarım için kullandıkları bir programdır. Filmlerdeki bilgisayar efektleri yapabilen zevkli bir program olan 3ds Max alternatif olarak Rhinoceros, Blender 3D ve Autocad Maya da kullanılabilir.

13. Altium Designer

Altium Designer

Avustralyalı firma tarafından üretilen Elektrik-Elektronik mühendisleri için en önemli programların başında gelir. Eski adı Protel olan programın, sektörde çok uzun yıllardır kullanılması nedeniyle çok yaygındır. Üretici firma sektörün tek birleşik elektronik tasarım yazılımı olma iddasıyla reklam yapıyor. İş ilanlarında sıklıkla ismi görülüyor. İnternette zengin bir Türkçe döküman arşivi bulunmaktadır.

14. Proteus

Proteus

Yine bir devre tasarım programı olan Proteus öğrenmesi ve kullanması çok kolay olduğu için özellikle öğrenciler arasında yaygın bir araçtır . Simulasyon özeliği çok başarılı çözümler sunar. Proteus programıyla sanal bir labratuvardaymışsınız gibi çalışabilirsiniz. Zengin bir Türkçe döküman arşivi vardır. Ayrıca paylaşım sitelerinde bulacağınız bir çok projenin Proteus ile çizilmiş olduğunu görebilirsiniz.

Diğer Elektrik-Elektronik Mühendisliği programlarına örnek  olarak; Multisim, PSpice, E-Plan, Mentor Graphics, Eagle, Simatic SCL verilebilir. Özellikle Mentor Graphics öne çıkmaktadır.

Mühendislik çok fazla sayıda dalları olan bir çınardır. Her mühendisin kendi dalına uygun en önemli programı öğrenip geliştirmesi gerekir. Burada bahsedilmeyen programlar olup ve teknolojinin gelişmesiyle gelecekte yeni programlarlada karşılaşacağımız için mühendis kendi dalındaki güncel olayları takip etmelidir.

Bir mühendisin sadece bilgisayar kullanması yeterli değil bunun yanında yabancı diller öğrenmek ve en önemlisi bulunduğu dalda kendini teknik olarak geliştirmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir